Pásová sušiareň Katres – aplikácie

Nie iba rezivo a prírezy sa dajú sušiť v komorách. Aj pre sypké materiály existujú sušiarne. Pre aké aplikácie sú určené?

Sušenie sypkých materiálov v súčasnej dobe naberá na význame. Suchého materiálu z výroby je nedostatok, preto sa do hry stále viac dostáva mokrý materiál – pilina/štiepka. Tento materiál treba dostať na technologickú vlhkosť sušením. Vo výrobe peliet, brikiet alebo iných výrobkov zo sypkého materiálu sú viac známe bubnové sušiarne. Tieto na ohrev používajú spaliny zo špeciálneho kotla na biomasu. Rotáciou bubna sa piliny presúvajú kanálmi bubna na jeho koniec. Tento proces je charakterizovaný síce nízkymi obstarávacími nákladmi, ale zároveň väčším rizikom vzplanutia materiálu v bubne a výsledný produkt je vďaka vysokým teplotám sušiaceho prostredia tmavý.

Pásové sušiarne pracujú na inom princípe. Podobne, ako u klasických komorách na rezivo, je sušiaci vzduch ohrievaný tepelnými registrami s vodou teploty 90 °C. Sušiace prostredie je teda oproti bubnu výrazne jemnejšie a pri týchto teplotách nedochádza k tmavnutiu materiálu. Pilina alebo štiepka sa na vstupe do komory rozprestrie na perforovaný pás, ktorý sa tiahne cez celú dĺžku komory a posúva materiál cez komoru na jej koniec. Sušiaci vzduch poháňaný ventilátormi odoberá vlhkosť z koberca. Počas pohybu dochádza miešacím zariadením k premiešaniu sušeného materiálu, čím sa zabezpečí rovnomerné presušenie.

Tento spôsob sušenia je ideálny pre firmy, ktoré majú z iného technologického procesu zvyškové teplo – napr. bioplynové elektrárne, kogeneračné jednotky a pod. Toto teplo býva často nevyužité. Prípadne je to vhodný spôsob tam, kde treba sušiť jemne, teplotami pod 80 °C.

Kapacitne má zmysel uvažovať o sušení cca. 1 t/hod a viac. Bežný užívateľ je výrobca peliet alebo brikiet. Hlavne u peliet je biela peleta s nižším obsahom popola viacej hodnotená. Ďalšie aplikácie sú možné v elektrárňach a teplárňach spaľujúcich biomasu – štiepku. Pri tomto procese často vzniká odpadové teplo, ktoré nemá využitie. Je ale veľký rozdiel kúriť suchou a vlhkou štiepkou. Pri spaľovaní vlhkej štiepky sa časť energie spotrebuje na odparenie vody. Suchá štiepka pozitívne mení proces horenia a jeho vplyv na výrobnú technológiu.

Ak Vás táto téma zaujala, a chcete vedieť viac, kontaktujte nás.

Král, s. r. o.
Predmestská 83, 010 01 Žilina
info@kral-zilina.sk
+421 41/72 411 52


Author postings KRAL WOOD TECHNOLOGY, s. r. o.
You might also interested in
  • Začněte řezat doma s hobby pilou Wood-Mizer LX30

    Vždycky jste chtěli řezat své vlastní dřevo, ale nikdy jste neměli možnost provozovat pilu? Nyní máte příležitost s cenově dostupnou, kompaktní a snadno ovladatelnou hobby pilou Wood-Mizer LX30. Ať už s řezáním začínáte, nebo hledáte univerzální nástroj pro příležitostné použití, LX30 je pro domácí použití ideální. Naučit se řezat nebylo nikdy tak snadné - stačí založit kmen, polohovat ho na loži a začít řezat!
  • Optimalizujte provoz svého podniku s omítačkou Wood-Mizer EG350

    Společnost Wood-Mizer představuje univerzální a výkonný stroj EG350, který je navržen tak, aby zvýšil produktivitu pily a maximalizoval výnos z každého kmene. Model EG350 kombinuje možnosti omítačky a multirip v jednom stroji, čímž zefektivňuje operace a umožňuje provozovatelům pily dosáhnout vyššího výkonu a vyšší ziskovosti.
  • Proč mít doma malou pilu je chytrá volba

    Kompaktní pila vám pomůže zachránit cenné dřevo, přeměnit ho na prkna pro stavbu nebo opravu věcí v domácnosti, vydělat si peníze prodejem řeziva a hlavně - řezání kmenů je prostě zábava!
  • Páska byla přestřižena! Slavnostní otevření nové výrobní budovy společnosti Wood-Mizer

    Ve středu 6. listopadu 2024 se v polském městě Koło konalo oficiální otevření nového logistického a výrobního závodu společnosti Wood-Mizer Industries.
  • Z čeho jsou vyrobeny pilové pásy Wood-Mizer?

    Při výběru vhodných pilových pásů pro vaše úkoly a podmínky řezání je třeba vzít v úvahu typ materiálu, ze kterého jsou pilové pásy vyrobeny.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.